English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

شعر عاشورایی در میان اقوام ایرانی دارای منزلت است

شعر عاشورایی در میان اقوام ایرانی دارای منزلت است
بهروز سپیدنامه عضو اتاق فکر نخستین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی "عقیق و ارغوان" در آستانه برگزاری این کنگره در ایلام مطرح کرد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، سپیدنامه عضو اتاق فکر نخستین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی "عقیق و ارغوان" اظهار کرد: تکریم شعائر مذهبی، پاسداشت ارزش‌های فرهنگ عاشورا در جهت تازه‌ماندن آن و پرهیز از نشستن غبار عادت و فراموشی بر روی آن، همچنین ترسیم هم‌گرایی اقوام در نکوداشت یاد و خاطره‌ی سرور و سالار شهیدان و انتقال فرهنگ عاشورا به نسل آینده ساز با بیانی هنرمندانه و تکریم از شاعران اهل بیت(علیهم السلام) و باورمند ساختن آنان به راهی که برگزیده‌اند از مهم ترین اهداف برگزاری این کنگره ملی است.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف اتاق فکر کنگره، جریان‌سازی شعر اربعین است، در روزگاری که جریان‌های انحرافی فراوانی وجود دارند و مسیر سرشار از بیراهه‌هاست، شعر اربعین صراط المستقیم است.

این شاعر و استاد دانشگاه افزود: به دلیل این که اکثریت قریب به اتفاق کنگره‌ها و محافل ادبی با زبان رسمی کشور برگزار می‌شوند لازم بود که  فرصتی برای حضور سایر زبان‌ها و گویش ها فراهم گردد. از سویی دیگر حضور شاعران فارسی زبان ترازمندی کنگره را به هم می‌ریخت زیرا احتمال برگزیده شدن شاعران سایر زبان ها و گویش ها را کمتر می ساخت.

سپیدنامه بیان کرد: همانگونه که اربعین هم فرم است و هم محتوا شعر آن نیز باید دارای هر دو ویژگی باشد. فرم ظرفی است که مظروفی به نام محتوا در آن قرار می‌گیرد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند.

وی تاکید کرد: نظر داوران آثار موید این مطلب است که شعر عاشورایی در شعر اقوام دارای جایگاه و منزلت قابل تأملی است به گونه ای که هر شاعر خود را موظف دانسته تا در کنار سایر موضوعات، شعر عاشورایی بسراید. البته اکثریت این اشعار را می‌توان در شعر هیئتی جای داد.

گفتنی است اختتامیه نخستین کنگره ملی اربعین در آیینه شعر اقوام ایرانی به میزبانی ایلام چهارشنبه هجدهم مهرماه و از ساعت 20 در مجتمع فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام برگزار می شود.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام
۱۷ مهر ۱۳۹۸ ۱۱:۰۸

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.